ALARM DLA ZIEMI Z wykrzyknikiem
Scrolluj dalej
02/03/2020

 

120 młodych artystów z 30 szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego stawiło się w towarzystwie swoich nauczycieli w kieleckim Zespole Państwowych to Szkół Plastycznych na inauguracji czwartej edycji konkursu „Recycling na miarę. Alarm dla Ziemi”. Jak temat to ważny nie tylko dla młodzieży świadczy fakt, że na dzisiejszy event przybyła Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Wicekurator Oświaty Katarzyna Nowacka, Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Mirosław Banach, Dyrektor Instytutu Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Katarzyna Ziołowicz, Dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Kielcach Karol Piwko oraz Animator Kultury w kieleckim WDK Tomasz Irski. Wszystkich serdecznie przywitała Dyrektor „Plastyka” Maria Kowalczyk. Goście w swoich wystąpieniach zwrócili uwagę na coraz większą świadomość społeczeństwa dostrzegającego konieczność dbania o własne środowisko. Prezes PGO Mirosław Banach zaprosił obecnych do Promnika na edukacyjną wycieczkę do Promnika, by zobaczyli ten bardzo nowoczesny zakład zapewniający kompleksowe zagospodarowanie odpadów.

Pani Joanna Zgórska specjalista z Gabinetu Marszałka Województwa, członek zespołu projektu RDI2CluB przedstawiła interesującą  prezentację o biogospodarce. Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom Grażyna Jarosz zwróciła uwagę, że człowiek swoją mądrość może wykorzystać albo do pozytywnego rozwoju świata, albo w pogoni za pieniądzem doprowadzić do prawdziwego regresu środowiska, w którym żyje on i przyszłe pokolenia.

Po oficjalnej części Wicedyrektor Plastyka Małgorzata Surma zaprosiła na specjalnie przygotowane przez nauczycieli Plastyka warsztaty. Uczniowie rozeszli się do 8 pracowni, by dzisiejszego przedpołudnia stworzyć unikatowe dzieła wykorzystując odpady z tektury, plastyku i tkanin . Powstało ZOO z plastikowych butelek, wigwam, kolorowe dywany, stroje wieczorowe, kogut z papieru stojący na śmieciowisku z trwożnie uchylonym dziobem i wykrzyknik, którego kropką jest kula ziemska z nami samymi wołającymi o ratunek dla Ziemi.

Wykrzyknik, jako wyznacznik tegorocznego nie tylko konkursu, ale również wskazówka na życie dla wszystkich, został nagrodzony przez 30 osobowe jury jako najciekawsza praca dnia.

Uczniowie z dyplomami i wieloma wrażeniami rozjechali się do domów, by rozpocząć pracę nad swoimi działami – Alarmu dla Ziemi, które trafić muszą do oceny Kapituły Konkursu do 25 maja.

Patronat nad konkursem objęli:

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Kielc, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, VIVE Textile Recycling, Radio Kielce

Linki do materiałów inaugurujących projekt:

https://www.swietokrzyskie.pro/stworzyli-niezwykle-prace-plastyczne-z-odpadow/#pid=2

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-101018

https://kielce.wyborcza.pl/kielce/51,47262,25749077.html?i=4

https://kielce.tvp.pl/46933637/recykling-na-miare-zamiast-wysypiska-nowe-zycie

http://em.kielce.pl/region/36347-drugie-zycie-dla-papieru-plastiku-i-tekstyliow-ruszyl-konkurs-recykling-na-miare

Wesprzyj nasze projekty

Konto ING Business:

24 1050 1416 1000 0022 7856 1093

TWÓJ 1% PROCENT PRZEZNACZYMY DLA DZIECI WESPRZYJ NASZĄ FUNDACJE
KRS: 0000184209
Dowiedz się więcej
Ambasadorzy i partnerzy