INSPIRUJĄCY PAN MONIUSZKO W SALACH WDK
Scrolluj dalej
12/06/2019

Na dzisiejszy dzień czekali wszyscy uczestnicy tegorocznej, już trzeciej w historii, edycji konkursu „Recycling na miarę”. 2019 rok jest rokiem obchodów 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i stąd bieżący konkurs miał podtytuł „Moniuszko inspiruje”. Temat był dla uczniów ciekawy, jak mówią nauczyciele plastyki, bo nie tylko wykonywali prace plastyczne, ale również poznawali twórczość „ojca polskiej opery narodowej”.

28 szkół przesłało 161 prac wśród których królowała opera „Halka”, ale były również między innymi obiekty artystyczne inspirowane klimatami „Strasznego dworu”, „Dziada i baby”, „Hrabiny”.

Pomimo olbrzymiego upału w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury – współorganizatora konkursu „Recycling na miarę” – zjechało z całego województwa ok. 120 dzieci wraz z nauczycielami. Gości w imieniu Gospodarzy obiektu i organizatorów przywitał animator Kultury w WDK Pan Tomasz Irski. Były wspomnienia z warsztatów, którymi rozpoczął się tegoroczny konkurs, o czym przypomniała Pani Wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych Małgorzata Surma. Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom Grażyna Jarosz, inicjatorka całego przedsięwzięcia, podkreśliła wysoki poziom przesłanych prac i trudny wybór, przed którym stanęła Kapituła. O pracach konkursowych i ich młodych autorach pięknie powiedziała przewodnicząca Kapituły Pani Agnieszka Servaas – Prezes VIVE Management odnajdując w dziełach młodych artystów nie tylko twórczość wielkiego kompozytora, ale także przebijające się przez nie ciepło i serce.

A potem to, na co młodzi czekali w emocjach… Pierwszy uchylił rąbka  tajemnicy Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Pan Andrzej Pruś zapraszając trójkę laureatów: Karolinę Adamczyk, Wiktorię Myśliwą, Karolinę  Adamczyk. Pan Przewodniczący z dużym uznaniem mówił o zobaczonej w foyer wystawie prac doceniając artyzm młodych ludzi. Drugą trójkę zwycięzców odkryły Panie: Doradca Wojewody Świętokrzyskiego Anna Paluch i Wicekurator Oświaty w Kielcach Katarzyna Nowacka. Przy swoich dziełach pojawili się: Izabela Król, Magdalena Suchenek i Piotr Fąfara. Kolejnych laureatów zaprosiła Pani Katarzyna Ziołowicz Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Na scenę weszły: Karolina Obiedzińska, Kamila Szymańska i Lena Wójcik. Listę nagrodzonych zamykała czwórka uczniów – trójka z regulaminowymi nagrodami: Katarzyna Migacz, Michalina Stępień  i Weronika Wieczorek oraz Wiktoria Zarzecka z wyróżnieniem. Tym uczniom gratulował Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Pan Jarosław Machnicki.

Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali po 150 zł., a ich nauczyciele dla prowadzonych przez siebie pracowni plastycznych po 300 zł. Filharmonia Świętokrzyska zaprosiła na koncert w najbliższy piątek, gdzie w Sali Oskara Kolberga będzie otwarta wystawa nagrodzonych prac. Doradca Wojewody Świętokrzyskiego Pani Anna Paluch podziękowała wszystkim, podkreśliła nie tylko wspaniałe wykorzystanie materiałów recyclingowych, ale również pochylenie się nad postacią wielkiego patrioty polskiego, jakim był Stanisław Moniuszko.  Wydarzenie zakończyło się wspólnym zdjęciem, a prezes Fundacji zaprosiła do 4. edycji, która będzie poświęcona ochronie środowiska.

Konkurs „Recycling na miarę. Moniuszko inspiruje” organizowany przez:

Fundację VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach

Patronat: Radio Kielce S.A., Filharmonia Świętokrzyska im. Karola Anbilda, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, VIVE Textile Recycling Sp. z o.o.

Wesprzyj nasze projekty

Konto ING Business:

24 1050 1416 1000 0022 7856 1093

TWÓJ 1% PROCENT PRZEZNACZYMY DLA DZIECI WESPRZYJ NASZĄ FUNDACJE
KRS: 0000184209
Dowiedz się więcej
Ambasadorzy i partnerzy