Kwadratura koła na święcie π
Scrolluj dalej
26/03/2017

Młodzież szkolna, a wśród nich stypendyści z Programu Mistrzowie Matematyki, licznie stawiła się na zaproszenie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, by wspólnie obchodzić Święto Liczby π. Pani Dziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego dr hab. inż. Barbara Gawdzik z wielką radością powitała przybyłych życząc, by dzisiejsze zainteresowanie matematyką pozostało u nich na całe życie.
Świętowanie rozpoczęło się wykładem prof. zw. dr hab. Tarasa Banakha, który podjął się przedstawienia tematyki kwadratury koła funkcjonującej nie tylko w matematyce. Profesor, za uczonymi świata matematyki zajmującymi się problemem już ponad 2 tysiące lat pokazał, że nie da się skonstruować kwadratu, którego pole równe jest polu danego koła przy użyciu wyłącznie cyrkla i linijki bez podziałki. Udowodnił, że kwadratura koła czy w matematyce, czy w życiu oznacza coś niewykonalnego, z góry skazanego na niepowodzenie. Wykład interesujący, z wieloma odniesieniami do starożytności, świat matematyki ukazujący od niezmiernie ciekawej strony.
W przerwie Mistrzowie Matematyki wrócili do rzeczywistości . Rozmowy o szkole, feriach, aktualnych konkursach oraz lekki poczęstunek wypełniły czas. Było też zdjęcie z życzeniami dla wszystkich przyjaciół stypendystów, a stypendyści otrzymali pozdrowienia od zaprzyjaźnionej z nimi Pani  Agnieszki Servaas Fundatorki Fundacji VIVE Serce Dzieciom, która niestety była dzisiaj poza Kielcami. Prezes Fundacji Grażyna Jarosz rozdając upominki od „zajączka” życzyła młodym ludziom dużo radości, a wzorniki do malowania jajek niech posłużą przy przygotowywaniu rodzinnych, kolorowych koszyczków – powiedziała.

Partnerami Programu są: Fundacja mBanku, Instytut Matematyki UJK w Kiecach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Fundacja VIVE Serce Dzieciom, VIVE Textile Recycling Sp. z o.o.

 

 

 

Wesprzyj nasze projekty

Konto ING Business:

24 1050 1416 1000 0022 7856 1093

TWÓJ 1% PROCENT PRZEZNACZYMY DLA DZIECI WESPRZYJ NASZĄ FUNDACJE
KRS: 0000184209
Dowiedz się więcej
Ambasadorzy i partnerzy