Pierwszy Ekologiczny Kongres dla Przedszkolaków
Scrolluj dalej
24/04/2019

150 sześciolatków reprezentowało świat ludzi najmłodszych podczas Pierwszego Kongresu Ekologicznego dla Przedszkolaków. Dzieci w koszulkach z napisem „Dbam o świat od najmłodszych lat” zasiadły w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie przywitane zostały przez wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Panią Renatę Janik, prezydenta Kielc Bogdana Wentę a także organizatorów Kongresu: dziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Barbarę Gawdzik, prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom Grażynę Jarosz oraz właściciela wydawnictwa MAC, posła na Sejm RP, Adama Cyrańskiego. Przedszkolaki, wspólnie z dorosłymi, odśpiewały piosenkę o segregacji odpadów „Dziel na pięć”, która trafiła do Kielc z Mysłowic wraz z pozdrowieniami od prezydenta Dariusza Wójtowicza. Wprowadzeniem do tematyki Kongresu była bajka „Koszulka Julki” odczytana przez autorkę Agnieszkę Kaczmarczyk. Po części oficjalnej dzieci udały się na panele warsztatowe związane z recyclingiem tkanin, zanieczyszczeniem powietrza, tajnikami życia na rafie koralowej. W kolejnych salach najmłodsi poznawali właściwości fizyczne wody i zasady segregacji odpadów. Dzieciom towarzyszyły studentki z Wydziału Metamatematycznego oraz  znane z literatury postacie Ady, Olka, Julka, Kuby, a także Dzik Kiełek, który na Kongres przybył z Klubu Sportowego PGE VIVE Kielce z zawodnikiem Arkadiuszem Morytą i specjalistą od marketingu Maciejem Czerwcem.

Całość rozbawionej i naukowej akcji Kongresu koordynowali specjaliści ds. marketingu z VIVE Group Marlena Zimnicka, a z Wydawnictwa MAC Olaf Rams.

Ze zdobytą wiedzą przedszkolaki wróciły do głównej auli, gdzie Kiełek pomógł im odśpiewać jeszcze raz piosenkę „Dziel na pięć”. Niezastąpieni konferansjerzy – Edyta Kraska i Jarosław Rybus przepytali młodych uczestników Kongresu o zadania, jakie wykonywali podczas warsztatów. Na pytanie czy warto było przyjechać na Kongres cała sala chórem krzyknęła, że tak! Wszystkie przedszkolaki otrzymały upominki, wśród których były kredki ofiarowane przez Panią wicemarszałek Renatę Janik, bajka „EKO” Wydawnictwa MAC i malowanka „Koszulka Julki” od Fundacji VIVE Serce Dzieciom.

Organizatorzy Kongresu:

 • Fundacja VIVE Serce Dzieciom,
 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, Katedra Ochrony i Kształtowania Środowiska, Instytut Chemii
 • Grupa MAC Edukacja

Patroni honorowi:

 • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
 • Prezydent Miasta Kielce
 • Prezydent Miasta Mysłowice (udostępnienie piosenki śpiewanej przez dzieci)
 • Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty
 • Politechnika Świętokrzyska
 • KS PGE VIVE Kielce
 • Radio Kielce S.A.
 • TVP S.A. Odział Kielce

Wesprzyj nasze projekty

Konto ING Business:

24 1050 1416 1000 0022 7856 1093

TWÓJ 1% PROCENT PRZEZNACZYMY DLA DZIECI WESPRZYJ NASZĄ FUNDACJE
KRS: 0000184209
Dowiedz się więcej
Ambasadorzy i partnerzy