Sprawdzian wiedzy Mistrzów Matematyki
Scrolluj dalej
20/05/2017

Zderzenie światów nauki średniowiecza, wielkich odkryć z okresu Leonarda da Vinci i współczesnych naukowców – 1000 letnia historia w kilka godzin.

Początek szybkiej edukacji historyczno-naukowej Mistrzów Matematyki i przyszłych uczonych ze Staszowa rozpoczął się w Grodzie Pędzików w Siedlcach koło Wolicy.

Pan Andrzej Pędzik, kustosz stworzonej przez siebie wspaniałej historycznej wioski, z olbrzymim entuzjazmem opowiadał o czasach, kiedy wielką zaletą życiową była umiejętność posługiwania się bronią, dzięki czemu można było zabezpieczyć rodzinę w żywność, ale i obronić przed najazdami barbarzyńców. Wszyscy przećwiczyli strzelanie z łuku, a co poniektórzy pozwolili zakuć się w dyby czy przymierzyli się do roli skazanych przez ścięcie głowy… brr
Szybki przeskok do czasów Lonarda da Vinci – człowieka uznawanego za jeden z największych talentów wszechczasów. Zapisał się przecież w historii jako malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog i rzeźbiarz. Warto zapoznać się z odkryciami tego wielkiego człowieka renesansu we wspaniałym Centrum w Podzamczu Chęcińskim jego imienia. Prezes Fundacji Grażyna Jarosz przymierzyła się do wymiarów idealnego człowieka i wypadła zupełnie dobrze (!). Pani Gosia Leszcz sprawdzała natomiast poziom wody w organizmie. Zabrakło 4% do normy żeńskiej … Młodzież mierzyła objętość płuc, sprawdzała z jaką szybkością biega, jak daleko skacze czy ile traci energii podczas wysiłku. Była również możliwość zabawienia się klockami i ułożenia figur wskazanych w instrukcji. Nie było to takie proste. Lustra zaś pokrzywiły wszystkich w różne strony, ba nawet pokazały jak wygląda się stojąc na głowie.
Podsumowanie wyjazdu już w bardzo współczesnych czasach, bo w Mac Donaldzie, firmie powstałej w drugiej połowie XX wieku, zakończyło to wspaniałe sobotnie przedpołudnie.
Takie naukowe wyjazdy Fundacja VIVE poleca nie tylko młodym naukowcom.

Partnerami Programu Mistrzowie Matematyki są: Fundacja mBanku, Instytut Matematyki UJK w Kiecach, Fundacja VIVE Serce Dzieciom, Kuratorium Oświaty w Kielcach

Wesprzyj nasze projekty

Konto ING Business:

24 1050 1416 1000 0022 7856 1093

TWÓJ 1% PROCENT PRZEZNACZYMY DLA DZIECI WESPRZYJ NASZĄ FUNDACJE
KRS: 0000184209
Dowiedz się więcej
Ambasadorzy i partnerzy