W POGONI ZA WIELKĄ PIŁKĄ RĘCZNĄ
Scrolluj dalej
10/10/2018

Czternaście lat doświadczeń Małej Ligi Piłki Ręcznej, setki rozmów z trenerami szkolnymi piłki ręcznej i ciągłe pytania: czemu tak mało zawodników jest w ekstraklasie z województwa świętokrzyskiego, skoro mamy najlepszy zespół w Polsce i jeden z najlepszych w Europie? Sebastian Iskra grający w 2009 roku w Małej Lidze, a obecnie zawodnik Piotrkowianina Piotrków Trybunalski, mówi: „Była to dla mnie niezapomniana przygoda… dzięki temu turniejowi zacząłem trenować i grać w pierwszej lidze w VIVE II Kielce”. W 2010 roku Mateusz Kornecki, obecnie bramkarz NMC Górnik Zabrze, też swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczął od zawodów Małej Ligi. „Możliwość rywalizacji sportowej, której doświadczyłem spowodowała, że piłka ręczna, to moje życie” powiedział. Zawody stworzone przez Fundację VIVE Serce Dzieciom przy wsparciu Klubu Sportowego VIVE dla wielu młodych ludzi otworzyły nieznany dotąd świat. Fundacja ze swoją propozycją turnieju dla chłopców wyszła w 2004 roku do szkół i do dzisiaj rozgrywki funkcjonują  jako najlepsze masowe młodzieżowe zawody sportowe. Zasługa to wielka nauczycieli, pasjonatów piłki ręcznej, którzy dbają o wysoki poziom sportowy w swoich szkołach. Jednak ze 154 szkół, które pojawiły się na Małej Lidze, tylko 52 zagrały w niej więcej niż 6 razy. Co się stało z pozostałymi? Brakuje systemu szkoleniowego w szkołach, nie ma pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne –  to główna przyczyna takiego stanu rzeczy mówią nauczyciele. Ośrodki Szkolenia Piłki Ręcznej ZPRP istnieją od 2015 roku w województwie świętokrzyskim tylko w 8 szkołach (w różnych grupach wiekowych), w których piła ręczna była od zawsze, choć założenia OSPR-ów, to „odbudowanie szkolenia w tych regionach, w których piłka ręczna została zapomniana i zaniedbana”.

Inauguracji 15. Małej Ligi Piłki Ręcznej towarzyszyła konferencja „W pogodni za wielką piłką ręczną”, podczas której dyskutowano o przyszłości amatorskiej piłki ręcznej, możliwościach kształcenia przyszłych kadr oraz źródłach finansowania tej dyscypliny sportowej. W debacie udział wzięli: Tałant Dujszebajew – trener VIVE Kielce, Uros Zorman – II trener VIVE Kielce, Ryszard Mańko – Wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej, Jacek Kowalczyk – Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Bertus Servaas – Prezes Zarządu VIVE Textile Recycling, Artur Sobolewski – Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta Kielce, Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Alicja Stradomska – Prezes Wojewódzkiego Szkolnego Związku Piłki Ręcznej, Grażyna Jarosz – Prezes Zarządu Fundacji VIVE Serce Dzieciom, Paweł Bielawski – były piłkarz, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 we Włoszczowie oraz przedstawiciele mediów kieleckich – Piotr Rozpara z Lokalnej Gazety Wyborczej, Paweł Kotwica z Echa Dnia i Leszek Salwa z TVP3 Kielce.

„Wnioski z dzisiejszej konferencji pokazują jak wiele jest jeszcze do zrobienia, by system kształcenia przyszłych kadr piłki ręcznej i jej finansowania działał bez zakłóceń. Jednoczenie deklaracje wsparcia przez tak znamienitych gości napawają optymizmem. Wierzę, że dzisiejsza ożywiona debata da początek tej pozytywnej zmianie” – mówi Agnieszka Servaas, Prezes Zarządu VIVE Management.

Podczas spotkania powołana została Rada Przyjaciół Piłki Ręcznej. Przewodniczącym Rady mianowano Jacka Kowalczyka – Dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, który przyjął nominację. Zaangażowanie w prace Rady zadeklarowali wszyscy uczestnicy debaty i przedstawiciele nauczycieli z całego województwa.

Wesprzyj nasze projekty

Konto ING Business:

24 1050 1416 1000 0022 7856 1093

TWÓJ 1% PROCENT PRZEZNACZYMY DLA DZIECI WESPRZYJ NASZĄ FUNDACJE
KRS: 0000184209
Dowiedz się więcej
Ambasadorzy i partnerzy